akne-tedavisi-soguk-isik

akne-tedavisi-soguk-isik

 

İltihaplı Akne Tedavisi

Antibiyotiklere gerek kalmadan Soğuk Işık ile mümkün !

İltahaplı akne tedavisi için bir yenilik ! BTL Exilite ile Soğuk Işık teknolojisinin akne üzerindeki klinik çalışmalarda aldığı gerek başarılar gerekse Amerika Sağlık Örgütü FDA tarafından almış olduğu Akne Tedavisi (Akne Vulgaris) yapmaktadır onayı, artık dermatologların elini daha da güçlendirdi. Akne tedavisi ile ilgili Soğuk Işık teknolojisinin farklılıklarını Dermatoloji Uzmanı Dr Banu Başsoy yanıtladı.

Akne tedavisi için önce akneyi oluşturan nedenleri ve alt yapısını anlamak lazım. Akne ergenlik döneminde başlayan ve ömür boyu süren kıl yağ biriminin mikrobik bir hastalığı aslında. Akne, cinsiyet hormonlarının uyarısı ile yağ salgısının arttığı dönemde başlıyor, yağ bezlerinin keratinizasyon bozukluğu dediğimiz tıkanıklığı da eklenince gözenek içinde bakteriler çoğalıyor, iltihaplı sivilce oluşuyor. İltihaplı sivilceler artarsa, çökük ve derin kalıcı iz oluşumu sonucunda sivilce izleri kalarak ergenlik döneminde beden algısı ve özgüveni gelişmekte olan genci çok üzüyor. Yapılan sivilce izleri kontrolsüz güneşe maruz kalındığında lekeler artıyor. Bu sefer leke tedavisi uygulamalarına ihtiyaç duyuluyor. Işık ile leke tedavisi yazımızda lekelerin hangi yollar ile tedavi edilebileceğini anlattık. 

Biz dermatologlar, akne tedavisi için klasik olarak, antibiyotikli ve kurutucu kremler ile ağızdan antibiyotikler ile tedavi etmeye çalışıyoruz. Ancak ağızdan verilen antibiyotiklerin başta sindirim sistemindeki faydalı probiyotik mikroplar üzerinde olumsuz etkileri var… Uzun süreli kullanımları bağırsak sağlığını dolayısıyla tüm genel sağlığımızı tehdit edebiliyor.

Çok şanslıyız ki cildimiz, ışık sistemleri ile tedaviye çok iyi yanıt veren bir organ… Son yapılan klinik çalışmalarda aktif aknelerin kurutulması için kullanılan 532 nm dalga boyunun dışında yenilik olarak 480 nm dalga boyunun daha başarılı bir şekilde cilt bakterilerini öldürebildiği kanıtlanmış. Soğuk ışık tedavisi bu 480 nm dalga boyunu kullanarak iltihaplı sivilceleri ağrısız ve kabuklanma bile olmadan, haftada 1 kez, 1-2 ay içinde kurutabiliyor ve böylece akneye bağlı kalıcı izlerin oluşumunu engelliyor…  Üstelik uygulama sonrasında kullanılan soğuk ışık (yellow light) sayesinde işlem sırasında kızarıklık dahi olmuyor, hızlı iyileşiyor, böylece tedaviye yaz ve kış aylarında da devam edebiliyoruz.

Akne tedavisi için yapılan yanlışları Dr Banu Başsoy sıralıyor,

Hiç bir kliniksel dayanağı olmayan aktar ürünleri ya da ilaç karışımlarının birisinin cilt problemine iyi gelip sizinde cildinize iyi geleceğinin garantisi yok. Hepimizin cildi farklı yapıda, alerjik reaksiyonlar, lekelenmeler ve hatta cildinizde kalıcı hasarlar dahi bırakabilirsiniz. Sivilcelere çözüm ararken cilt sağlığınızı bozabilir başka bir şeyi tetikleyebilirsiniz. Öncelikle akne ile sivilcenin arasındaki farkın bir uzman tarafından tespit edilmesi ve ona göre tedavi edilmesi gerekmektedir. Sivilce yok etme ile akne tedavisi aynı şey değildir. Akne tedavisi için en iyi işin uzmanı kişiler yani cilt doktorlarına danışılması gerekmektedir. 

Eğer aktif akneleriniz var ise ve tedavi olmayı düşünüyor iseniz, antibiyotik ya da ilaç kullanmak istemiyorsanız yeni nesil teknoloji Soğuk Işık ile cildinizde yara yapmadan günlük yaşantınıza devam ederken aknelerinizin içeriden iyileştiğini görebilirsiniz.