leke-tedavisi

leke-tedavisi

Leke Tedavisi ile ilgili eğer araştırmalarınızda cilt lekelerine ne iyi gelir? Güneş lekeleri nasıl geçer? Ya da yüzdeki lekeler için ne yapmalıyım? Diye soruyorsanız leke tedavisi ve yüz lekeleri ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık.

Sadece leke tedavisi için değil 20 yıldan fazladır ışık tedavi amaçlı birçok alanda kullanılmaktadır. Tedavilerde ışığın fototermal etki oluşturması amaçlanır. Işık demeti farklı kromoforlarda seçicilik göstererek termal etki oluşturur. Birçok alanda kullanıldığı gibi burada dermatolojik kullanımlarından bahsedeceğiz ve önceliğimiz leke tedavisi olacak.

Fototermal etki nedir?

Basit anlamda anlatmak gerekir ise güneşe siyah tişört ile çıktığımızda nasıl güneş ışınları üzerimizde daha fazla emilim göstererek sıcaklık artarsa cildimiz için kullanılan ışık dalga boyları da belirli seçiciliklerine göre ısının artmasına sebep olur. Işığın dalga boyu kırılması ya da emilimine göre derinlik ya da endikasyon (uygulama alanı) değişir.

Foto termal etki neden amaçlanır?

Cilt lekeleri için yine örneklendirme yapacak olursak ciltteki kahverengi lekeler kendi cildimizden farklı bir renktedir. Buradaki amaç ışığın farklı renkte neresi var ise orasının ısınmasını sağlamaktır. Leke ne kadar büyük ya da küçük olsun üzerine istenilen dalga boyunda ışık gönderilir ise rengin farklı olduğu kısım siyah tişört örneğindeki gibi daha fazla ısınacaktır. Bu ısınma o bölgede aslında ufak bir hasara yol açar bu hasara fototermal hasar denir. Bu vesile ile ciltteki kahverengi lekeler daha fazla ısınır ve leke tedavisi başlamış olur.

FotoTermal Hasar neden yapılır?

İnsan vücudu kendi kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Elimizi kestiğimizde ilk kan durur sonra sinir hasarı hesaplanır sinir hasarından sonra açık bir yara ise cilt bunun üzerinde kabuklanma yapar ki aşağıdan tadilata başlayabilsin. Kabuklanma altındaki iyileşme bitince dökülür ve cilt eski halini alır. Bu doğal süreç tabi ki her yaşta ya da her insanda aynı değildir. Kollajen üretimi farklılıkları için “benim kollajenim neden daha az” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu farklılığa göre iyileşme süresi de tabiki farklılık gösterir. Ama amaca ulaşılmış ve cilt lekelerinin olduğu yerde fototermal hasar yapılmıştır. Geri kalan cildin kendisini yenilemesini beklemektir.

Işık ile Yapılan Tedaviler

Leke-tedavisi-oncesi

Leke-tedavisi-oncesi

leke-tedavisi-sonrasi

leke-tedavisi-sonrasi

LEKE TEDAVİSİ

Her leke birbirinden farklılık göstermektedir oluşum nedeni oluşum süreci ya da yaşı gibi bunlarda tedaviyi etkileyecek ve sürecin nasıl ilerleyeceğini belirleyecektir. Ülkemiz Akdeniz iklimi üzerinde olduğu için kışı kış gibi yazı da yaz gibi yaşayabiliyoruz ve 40 dereceleri görebildiğimiz bir iklim kuşağındayız. Her yaz olduğu gibi güneş görmeyen bir ilimiz yok. Bu da güneş lekesi oluşumlarını arttıracaktır. Açıkçası söylemek gerekirse ülkemizde güneş lekesi olmayan bir insan olacağını düşünmüyoruz.

Gunes-lekesi-tedavisi

Gunes-lekesi-tedavisi

Güneş Lekesi Nasıl Oluşur?

Güneş lekesi aslında cildinize yapacağınız en ufak bir hasar ile örneğin bir sivilcenin yara yapılması ya da tırnağınız ile çizmeniz ya da denizden çıktıktan sonra su damlacıklarını vücudunuzdan silmemeniz, dekolte bölgenize sıkmış olduğunuz parfümün taneciklerinin üzerinde kalması ve korunmasız güneşte kalmak gibi bir çok alt neden olabilir. Burada korunmasız güneşe çıkıldığında bu alanda cilt yüzeyinde koyulaşma başlar ve melaninler artar. Pigmentlerin koyulaşması her yıl daha da artar ve en sonunda dikkatinizi çekecek kadar yaş almış bir güneş lekesi olmuştur.

yaslilik-lekesi-tedavisi

yaslilik-lekesi-tedavisi

yaslilik-lekeleri-nasil-gecer

yaslilik-lekeleri-nasil-gecer

Yaşlılık Lekesi Nasıl Oluşur?

Cildimiz yaş aldıkça üretilen kollajen miktarı da azalmaktadır. Buna bağlı olarak iyileşmeler daha yavaşlar ve eski hasarlar önce küçük yuvarlaklar şeklinde daha sonra büyümüş açık yuvarlak kahverengi lekelere dönüşür. Genelde belirli yaş almış kişilerde burun üzerinde bu lekeyi görebilirsiniz.

melasma-tedavisi

melasma-tedavisi

melasma-nasil-tedavi-edilir

melasma-nasil-tedavi-edilir

Melasma Lekesi Neden Oluşur?

Melasma Lekesinin asıl nedeni hala tam belirlenememiştir. Melanositlerin aşırı melanin üretmesinden Melasma lekesi oluşur. Melanin cildimize rengini verir. Melasma lekesi diğer lekelerede göre daha geniş alanlara yayılmış bir leke cinsidir. Yaz aylarında koyulaşıp kış aylarında rengi daha açılmaktadır. Bununla birlikte doğumda oluşan lekelerde melasmanın bir türevidir. Progeteron nun fazla salgılanmasından leke oluşur. Tıptaki adı ise kloasma dır. Bilindiği üzere başlıca Melasma lekesinin nedenleri gebelik, doğum kontrol hapları, ablatif tedaviler ve kontrolsüz güneşlenme diyebiliriz. Ülkemizde bu saydığımız nedenlerden dolayı Melasması olan birçok insan bulunmaktadır. Aslında ülkemizde birçok melasmanın olmasının nedeni güneş koruyucu kullanmadan oluşan lekelere evde yapılan asit değeri yüksek soyma işlemleri ya da yanlış uygulamalardır. Tedavisi zor ve uzun süreçlidir. Hiçbir zaman sıfırlanacak kadar gitmez bunun nedeni;

Basit olarak anlatmak gerekirse halınıza leke bırakacak bir şey döküldüğünü düşünün. Üzerine ne kadar leke açıcı işlem uygularsanız uygulayın bir yıl sonra tekrar orada leke hafif hafif belirmeye başlayacaktır. Ufakta olsa gözünüze batacaktır. Melasmayı da bu şekilde düşünebilirsiniz. Çok belirgin değilse agresif ya da ablatif uygulamalardan kaçınmanızı tavsiye ederiz çünkü melasmayı zaten agresif tedavi girişimleri ya da ablatif işlemler (yara yaparak iyileşme) sonunda arttırdığımız için gitmemektedir.     

Leke tedavisi nasıl yapılır?

Burada lazer ve ışık bazlı sistemler ile nasıl yapıldığını anlatacağız. Kremler, asitler, dermaroller ile ilgili daha sonra farklılıklarını anlattığımız “Neden Soğuk Işık?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Işık demeti cilde çarpar ve lekenin bulunduğu yerde lekenin koyuluğuna göre o alanı ısıtmış ve o bölgeye termal hasar vermiştir. Yeni kollajen oluşumu 28 gün kadar sürmektedir. Dolayısı ile bir aylık bir süre içinde yeni yapılanma ve tadilat devam eder. Tadilatın tam ortasında tekrar bir yıkım yapılır 2. Hafta Leke tedavisi uygulanan foto termal hasarı cilt tam toparlayacak iken ikinci bir hasar kollajen üretimini iki katına çıkartır.

Yani tadilat yapacak işçileri iki katına çıkarttığınızı düşünebilirsiniz. Ancak ikinci kez yapılan foto termal hasar ciltte kabuklanmayı arttırır ve hastanın kendisini güneşten iyi koruması gerekir. Yoksa güneş lekesi oluşur ve tedavi yapayım derken tekrar daha koyu ve derin bir kahverengi leke ortaya çıkar Kabuklanma geçene kadar altındaki cilt onarılmış olur ama dediğimiz gibi her leke ne aynı derinlikte ne de aynı yaştadır. Genel tedavi mantığını anladığımıza göre şimdi Işık ile tedavilere geçebiliriz.  

Hangi Dalga Boyu Hangi Lazer?

Işık ile yapılan tedavilerde daha fazla seçenek tabi ki olacaktır ancak en bilinenlerini sizler için değerlendirdik ve anlatmaya çalıştık. CO2 karbondioksit Erbium ve ERGlass lazerleri bu yazımızda anlatmayacağız nedeni aşağıdakilere göre leke yerine cilt soyma işlemi yaptıkları için (Ablatif Lazerler)

LAZER İLE LEKE TEDAVİSİ

532 nm KTP Lazer

Lazerle leke tedavisi için KTP Lazerin farkı, melaninde yani cilde rengi veren maddede en fazla seçiciliği olan dalga boyu 532 nm olmasıdır. Bu dalga boyunda eğer tekil ışık kullanılacak ise Lazerin adı KTP lazer olmaktadır. Cilt yüzeyinde işlem görülür derine, gereksiz derinliklere inilmez. Lekenin üzerine yapılır ve leke dışında herhangi bir bölgeyi ısıtmaz. Leke işlem sonunda koyulaşır 2. Gününde kabuk bağlar ve süreç başlar. Kabuklanmanın geçmesi beklenir 4 ila 6 seans kadar lekenin derinliğine göre işlem yapılır. Ablatif yani cildi soyarak yapılan bir işlem olmadığı için lekelerde artma ya da daha kötü bir lekelenme gözlemlenmez. Güneş lekesi, yaşlılık lekesi ve melasma lekesinde uygulanabilmektedir. Uygulama başlıkları çok küçük olduğu için tüm yüz uygulaması 1 saat kadar sürmektedir. Lekenin derecesine göre kabuklanma ev istirahatini gerektirebilir 7 ila 10 gün kadar kabuklanma gözlemlenir.

1927nm Thulium Lazer

Lazerle leke tedavisi işlemlerinde Thulium Lazer sub ablatif ve ablatif olarak kullanılmaktadır. Bunun anlamı cilt yüzeyinde mikro delikler oluşturmaktır. Delikler oluşturmanın amacı yara yapmak ve cildin kendisini onarmasını beklemektir. Ablatif olan bu işlem cildin üst tabakasını incelttiği gibi düzgün korunulmaz ise melasma oluşması muhtemeldir. Bir nevi cilt soyma işlemi olduğu için uygulamadan önce lokal anestezi için topikal kremler kullanılır, işlem 15 dakika sürer tek bir lekenin üzerine uygulama yapılmaz tüm yüze yapılması gereklidir. Çünkü lekeyi görmez ciltteki suyu görerek gözenekler oluşturulması amaçlanır. Tek bir yere yapılırsa diğer yerler ile renk farkı oluşacaktır. Çünkü sadece uygulama alanı kadar olan yerde cilt inceltilmektedir.

Güneş lekesi ve yaşlılık lekesi değil de melasma lekesi gibi büyük alanlarda oluşmuş lekelerde daha fazla tercih edilebilir. Uygulama sonrasında ortalama 2 saat kadar ciltte yanma gözlemlenir. İşlem sonunda cildin iyi korunabilmesi için 5 gün kadar evden dışarı çıkılmaması ve antibiyotikli krem ile sürekli nemlendirici kullanılması gerekmektedir. 3 hafta da cildin kendisini toparlaması beklenir. Daha sonra eğer işlem yüzeyel kaldı ise tekrar cilde aynı hasar verilerek cilt bir katman daha inceltilir. Genelde 2-3 seans yapılmaktadır. Tercih edilmesinin sebebi ErGlass ve CO2 lazerlerinden daha az ablatif yani daha az yara yapıyor olmasıdır. Ancak lokal lekeniz var ise (3 4 farklı yerde) tüm yüzünüze yapılacak bu uygulama sizin için ideal olmayabilir. Ayrıca ev istirahati ve antibiyotikli kremler kullanılması gerekli olması işlemin risklerini de anlamanıza yardımcı olacaktır. 

thulium-lazer-tedavi-sonrasi

thulium-lazer-tedavi-sonrasi

Q Switched KTP & Nd YAG Lazer

Lazerle leke tedavisi için kullanılan bir farklı lazer de Q switched lazerdir. Bu Lazer cihazları dövme silmede daha çok kullanılmaktadır. Pulse Dye Lazerlerin dövme silmede zorlukları yaşamasından sonra üretilmiş Q Switched lazerler dövme silerken o bölgedeki pigmente işlem yaparlar. Koyu renkteki dövmenin içerisinde bulunan kırmızı ve mavi renklerine göre işlem yapılır. Cihazın özelliklerine göre bazen dövmedeki mavi renkler gider ama kırmızılar kalır. Leke tedavisinde ise Q switched cihazını başka bir yan ürünle kullanılması gerekmektedir. Çünkü lekeden daha koyu bir renkte termal hasar gerçekleşebilmektedir. Burada kullanılan yan ürün Karbon dur.

Karbon Peeling Nedir?

Q Switched cihazlarının leke deki seçiciliği daha az olduğu için yan ürün olarak karbon kullanılacağından bahsetmiştik. Buradaki amaç cilt yüzeyine sürülen karbonun siyah renkte olması ıslak kömür ya da ayakkabı boyası gibi sürülebiliyor olmasından dolayı kullanılmaktadır. Ayrıca karbonun kristelize yapısı cilt altında patlarken mikro hasar oluşturmasına yardımcı olacaktır. önce ND Yag lazer ile cilt altına itilmesi sağlanır sonra cildin altına nüfuz eden Karbonu KTP ile patlatarak cildin tepkime vermesi sağlanır. Ancak tepkime normal KTP ya da Thulium da ki kadar olmaz. Ciltte ışıltı ve gözeneklerde anlık kapanma gözlemlenir. Gözeneklerin kapanması cildin verdiği bir reaksiyondur ancak bu bahsetmiş olduğumuz gözenekler mikron seviyesinde olanlardır. Geniş gözenekler için farklı lazerler ile uygulama yapılmaktadır. Leke tedavisi amaçlı değil de ışıltı için karbon peeling yapılabilir.  

karbon-peeling-uygulamasi

karbon-peeling-uygulamasi

IPL Yoğunlaştırılmış Işık Kaynağı

IPL bir lazer değildir. Cilt lekeleri için ideal tüm ışık demetini içermektedir. Tüm dalga boylarına sahip isteğinize göre dalga boylarında değişiklik yapabileceğiniz yoğunlaştırılmış ışık kaynağıdır. 400nm ile 1200nm arasındaki tüm ışık demeti içerisinde farklı başlık ya da filtreler ile istenilen dalga boyu seçilebilmektedir. IPL cihazları kendi aralarında iki sınıfa ayrılmaktadır. Medikal ve Kozmetik olmak üzere bu iki farklı sınıf kullanım alanlarını ve enerji değerlerinde de farklılık gösterir. Medikal IPL cihazları Güzellik Salonlarında kullanılamadığı gibi doktor kullanımında olması gereken pahalı cihazlardır.

Medikal IPL cihazları ile seçilebilir dalga boyunda leke için ideal 530 nm KTP lazerin dalga boyu ayarlanırken filtrelenmiş dalga dışında uygulama başlığı ve enerji değeri KTP lazerinden daha büyüktür. Enerjinin cilt altına inmesi ve yine lekenin sadece rengini görmesi tek bir lekeye dahi uygulama yapabilme olanağı sağlar. Kabuklanma KTP ve Thulium lazer ile yapılan uygulamadan daha az görülür. Medikal olmayan IPL cihazları ile tabi ki riskler vardır. Ancak hem soğutucusunun olup cildi koruması hem başlığının büyük olup istenilirse sadece bir lekeye istenilir ise 5 dakikada tüm yüze uygulanabiliyor olması Medikal IPL cihazlarını güneş lekesi, yaşlılık lekesi ve bazı melasma lekesi türlerinde seçilebilir tedavi olarak tercih edilmektedir.

Lazerle leke tedavisi için hiçbir uygulama Vücut ya da Yüz lekeleri için kesin çözüm diyemeyeceğimiz gibi cilt lekelerine ne iyi gelir sorusuna cevap vermek daha doğru olur diyebiliriz. Yeni nesil IPL BTL Exilite cihazı ile leke tedavisi neden diğer uygulamalardan farklı okumak için “Neden Soğuk Işık?” yazımıza bakabilirsiniz.