Lazer ile Leke Tedavisi

Güneş lekeleri, çiller, doğum lekeleri ve ciltteki izlerinlazer ile leke tedavisi mümkün. Birçok leke çeşidine göre lazer yıllardır kullanılmaktadır. Leke ciltteki melanin miktarının bir şekilde tetiklenerek artmasına bağlı oluşmaktadır. Lazer ile leke tedavisi ise bu anlamda en güncel seçenek olarak sunulmaktadır. Teknoloji gelişimi lekenin tedavisinde birçok olanak sağlamaktadır. Yazımız lazer ile güneş lekeleri, ciller, doğum lekeleri ve ciltteki izlerin giderilmesi için kullanılan tüm lazer ile leke tedavisi seçeneklerini anlatmaktadır.

Leke tedavisinde en iyi yöntem nedir?

En iyi leke tedavisi için kombin uygulamalar gerekmektedir. Bunun nedeni hangi leke çeşidi olduğundan, lekenin yaşı, derinliği, oluşum nedeni gibi birçok etmene bağlı olmasıdır. Günümüzde birden çok lazer teknolojisi farklı leke tedavileri için kombin olarak kullanılmaktadır. Tek bir cihazın tüm leke çeşitlerinde etkili olabileceği pek mümkün değildir.  

Lazer ile leke tedavisi seçenekleri

Karbondioksit Lazer ile Leke tedavisi

Dünya’da karbondioksit lazer uygulaması lazer ile leke tedavisinde en çok tercih edilen işlem diyebiliriz ancak iyi sonuçları olduğu gibi birçok da risk barındırmaktadır. Ablatif lazerler olarak bilinen karbondioksit ve erbium lazer teknolojileri eğer fraksiyonel başlık kullanmadan uygulanır ise cilt soyulması çok agresif olup uygulama yaptıran kişinin yaklaşık 15 ila 30 gün boyunca kendisini güneşten düzenli koruması gerekmektedir. Karbondioksit lazer ile leke tedavisi uygulama aşamaları ile aşağıda sizler ile paylaşıyoruz. Erbium yag lazer keza daha yüzeysel kalmaktadır ancak bu lazer de fraksiyonel başlığa sahip değil ise kişiyi yine aynı tedavi sonrası iyileşme dönemi beklemektedir.

Sizlere tüm uygulama prosedürü ve geçen günleri resmetmiş bir blogger olan Kim Ann sın sayfasından aldığımız karbondioksit lazer uygulama sonuçlarını paylaşıyoruz.

 

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 1. gün

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 2. gün sabah

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 2. gün öğlen

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 2. gün akşam

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 3. gün

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 5. gün

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 7. gün

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 13. gün

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 2. ay

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 2 ay sonrası ama tekrar hiperpigmentasyon yani leke oluşumu boyunda ve omuzda başlıyor

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 3 ay sonrası

Lazer ile leke tedavisi karbondioksit lazer 4 ay sonrası

Lazer ile leke tedavisi ve cilt soyma amaçlı işlemini anlatan blogger Kim uygulama sonunda 4 aylık beklemenin istediği etkiyi vermediğini de anlatıyor. 

Fraksiyonel Lazer ile Leke tedavisi

Bir önceki konumuzda bahsetmiş olduğumuz Karbondioksit ve erbium lazerleri uygulama başlıklarına basit anlamda bir elek takılarak cildi ufak ufak yaralamaları sağlanır. Direkt çıkan enerji fraksiyonel başlık kullanılmadığında oluşturduğu hasar çok büyük olmaktadır. Bu yüzden fraksiyonel başlık kullanılmaktadır. Oluşturulan ufak delikler iyileşmeyi daha da hızlandırmaktadır. Bu yüzden fraksiyonel başlık tercih edilmektedir. Tabi ki tedavi şiddeti daha az olduğu için seans sayısı da ona göre artmaktadır. Ancak lazer ile leke tedavisinde konforlu bir işlem bekleniliyor ise fraksiyonel lazer ile leke tedavisi yaptırmak mantıklıdır. Etkinin daha derin olması bekleniliyor ise üst üste atış yapılabilmektedir. Bu sayede gözeneklerin sayısı ve derinliği artacaktır.

Thulium lazer ile leke tedavisi

Son yıllarda yenilenen teknolojisi ile thulium lazer ile leke tedavisi uygulamaları gündeme gelmektedir. Thulium lazer teknolojisinde yine yanı şekilde fraksiyonel başlık ile uygulanmakta ve erbium lazer ile karbondioksit lazer arasındadır. Ablatif bir uygulama olup küçük gözenekler yapılır ve cildin iyileşmesi beklenilir. Diğer lazerlerden farkı ise indiği derinliktir. İşlem mantığı ve iyileşme süresi bekleme konusu diğer lazerler ile aynıdır.  

Lazer ile leke tedavisi Riskleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi lazer ile leke tedavisi uygulayan sistemler ablatif ya da micro ablatif yani agresif ya da daha soft uygulamalar yapmaktadırlar ama hepsinde mantık cildi soymaktır.

Lazer ile leke tedavisinde cilt de oluşturulan hasarın iyileşmesi beklenir. Ablasyon ne kadar fazla ise bekleme yani iyileşme süreside bir o kadar geç olur. Ablasyonun azlığı ise seans sayısını arttırmaktadır. Cilt ne kadar az soyulursa lekeye ulaşmak o kadar uzun sürmektedir. Yüzeysel kalan tedavi yanlış bakım ile tekrar nüksetmektedir. Bunun nedeni az ya da çok oluşturulan hasar sonrası güneşe karşı yanlış yapılan bakımlardır. Günümüzde güneşten korunma konusunda detaycı davranmıyor olmamız ve bir Akdeniz ülkesi olmamız lekelerin tekrar oluşmasını hatta bu sefer oluşturulan fraksiyonel yaradan dolayı daha geniş bir alana yayılan melasmalar oluşmaktadır.

Güneşten korunmada yapılan yanlışlar, kişiye uygun olmayan kozmetikler, başkasına iyi gelen ama size iyi gelmeyen maske karışım ve peelingler ve yanlış lazer tedavileri ile melasma lekesi sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Melasma Lekesi

melasma leke tedavisi

Melasma Lekesi

Melasma lekesi birden çok lekenin ve katmanların oluşturduğu daha derin lekelenmedir. Tedavisi zordur ve tamamen bitmesi pek mümkün değildir. Bu yüzden melasma oluşmadan leke bakımları ve güneşten korunma iyi yapılmalıdır. Melasma tedavisinde yapılan en büyük yanlışlık leke derinliği fazla olduğu için agresif ama yüzeysel yapılan tedavilerdir. Lekenin ilk katmanlarına ulaşılamadan yapılan agresif ama yüzeysel cilt soyma işlemleri melasmanın daha çok büyümesine ve her seferinde daha zor bir tedavi sürecine sebebiyet vermektedir. Fraksiyonel lazerler ile yapılan melasma tedavilerinde başarılar görülmüştür ancak bir o kadar da daha kötüye giden lekelenmeler söz konusudur. Bu yüzden melasma üzerinde çalışmak ve tedavi programını oluşturmak kişiye özel ve detaylı kombinasyonlar ile mümkün olabilmektedir.

Bu zamana kadar anlatmış olduğumuz leke tedavisini basitçe örneklendirmek gerekirse;

Halınızda oluşmuş bir lekeyi halınızı ufak ufak kırpmanıza benzetebiliriz. Evet halı sabit duruyor ancak bir leke tam olarak gitmesi için o bölgeyi kesmek yerine lekenin kendisine işlem yapmak daha çözüm odaklı olacaktır.  Bu yüzden BTL Exilite tedavisi lazer ile leke tedavilerinden farklı olarak işler ve direkt lekeye odaklanarak çalışır.

Dermatoloji doktorları için üretilmiş olan BTL Exilite sistemi cilt soyma işlemi yapmadan lekenin kendisine direkt ulaşır ve o bölgede cildin yenilenmesini sağlar.  

NEDEN SOĞUK IŞIK VE EXILITE?

Soğuk Işık Exilite ile Leke Tedavisi

Lazer ile leke tedavisi için kullanılan teknolojiler içerisinde soğuk ışık ve exilite sisteminin farklılıklarını anlatacağız.

Exilite seçici dalga boyuna sahip bir sistemdir. Işığın farklı dalga boylarını filtreleyerek kullanır ve bu sayede leke tedavisi, akne tedavisi, kılcal damar tedavisi yapabilmektedir. Geniş filtreleme sayesinde birden çok endikasyonda kullanılmak için dermatoloji doktorlarına özel tasarlanmıştır.

Non ablatif bir uygulamadır cilt soyma işlemi yapmaz. Fraksiyonel delikler oluşturmaz cilt altına istenilen derinlikte geniş bir lazer ışığı yansıtılır. Fraksiyonel Lazerle ile noktasal uygulamalar yapılırken Exilite geniş alanda işlem yapar ve her noktaya homojen bir ışık dağılımı sağlar. Bu sayede lekenin tamamen çevresine eşit enerji verilir.

Gold MirrorTM Teknolojisi

Lazer sistemleri ışığı yansıtmak için aynalar kullanırlar ve her yansıma lazer ışığında bir kayıp oluşturmaktadır. Exilite sisteminde patentli Gold MirrorTM teknolojisi sayesinde başlık içerisindeki iç ayna altın kaplanarak ışığın kırılma katsayısı azaltılmıştır. Bu sayede daha düşük enerjilerde daha efektif sonuç alınabilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere agresif çalışmalar ve kullanılan yüksek enerjiler yüzeyde kalması halinde lekenin daha da arttığı gözlemlenirken. Exilite sistemi Gold MirrorTM teknolojisi sayesinde daha düşük enerjiyi lazerlerden daha büyük başlığı ile daha derine iletebilmektedir.

Lazer ile leke tedavisinde farklı bir yaklaşım sağlayan Exilite sistemi Light Cover ile yansıyan ışınlarında cilde daha dik gitmesini sağlamaktadır. Bu sayede yine yansıyan ışık kaybı önlenmiş olup %20 den fazla kazanım sağlayarak diğer uygulamalardan daha az enerji ile daha soft bir uygulama ama daha efektif bir uygulama sağlamaktadır.

Ayrıca leke tedavilerinde kullanılan lazer sistemlerinin FDA Amerika Sağlık Örgütü tarafından verilmiş onayları olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer uygulama yapan lazer belirli bir başarının üzerinde ise bu onay verilmektedir. Bunun bilincinde olup leke tedavisinden önce işlem yaptırmayı düşündüğünüz cihazın FDA tarafından leke tedavisi yaptığına dair onayı olup olmadığını araştırın. Aksi halde aynı hataya düşen binlerce kişi gibi lekelerinizin daha da çoğalması ve alanının genişlemesi muhtemeldir. Dermatoloji doktorları için üretilmiş BTL Exilite sisteminin Amerika sağlık örgütü FDA tarafından Leke tedavisi yaptığına dair onayı bulunmaktadır.

Soğuk Işık Teknolojisi

Soğuk Işık 25 yılı aşkındır açık yara tedavisinde kullanılan bir teknolojidir. Günümüzde lazer ile leke tedavisinden sonra oluşabilecek komplikasyonları kızarıklıkları ve kabuklanmaları önlemek bunun dışında içeriden dışarıya doğru iyileşme sağlamak amaçlı kullanılmaktadır. Lazer ile leke tedavisi için kullanılan exilite ile soğuk ışık kombinasyonu melasma gibi en zorlu lekelerde bile agrasif bir yaralanma yapmadan ve cildi içeriden dışarıya doğru iyileşmesini sağlayarak sonuç vermeye imkan sağlamaktadır. Güneş lekeleri çiller ve dış etmenlere bağlı oluşmuş leke tedavisinde Exilite ile Soğuk Işık güvenilir ve sonuç odaklı çalışmaktadır.